sobota, 13 czerwca, 2026
spot_img
spot_img

Najpopularniejsze

Zobacz również...

Od marca kontrole biletów będą nagrywane

Od marca 2025 roku kontrolerzy biletów w szczecińskiej komunikacji miejskiej zostaną wyposażeni w kamery nasobne, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i pasażerów. Obecnie trwa akcja informacyjna w pojazdach, przygotowująca mieszkańców do nadchodzących zmian.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie (ZDiTM) zakupił 30 kamer nasobnych, które są podobne do tych używanych przez policję, ale nie będą rejestrowały dźwięku. Kamery te są łatwe w montażu dzięki specjalnemu klipsowi, umożliwiającemu szybkie przypięcie do odzieży wierzchniej. Urządzenia będą włączane tuż przed rozpoczęciem kontroli biletów i wyłączane zaraz po jej zakończeniu, co oznacza, że nie będą nagrywać przez cały czas. Nagrania będą przechowywane przez 30 dni, a dostęp do nich będą mieli wyłącznie uprawnieni pracownicy ZDiTM.

Decyzja o zakupie kamer była odpowiedzią na wydarzenia z lipca 2024 roku, kiedy to doszło do kontrowersyjnego potraktowania pasażera przez kontrolera. Incydent ten został zarejestrowany i opublikowany w internecie, co wywołało ogromną dyskusję.

Na filmie udostępnionym na jednym z portali społecznościowych widać wówczas było, jak mężczyzna jadący bez biletu nie stosował się do poleceń kontrolerów. W pewnym momencie zaczął zachowywać się wobec nich agresywnie, a ci postanowili działać w obronie własnej i obezwładnili go. Reakcja gapowicza była jednoznaczna – krzyki i wulgarne wyzwiska w stronę kontrolerów. Później kierowca wraz z kontrolerami zapobiegli ucieczce poprzez przetrzymywanie i zamknięcie drzwi. To jednak przebiegło w taki sposób, że zatrzasnęły prawą nogę gapowicza. Ostatecznie mężczyzna uciekł z miejsca zdarzenia, a sama sprawa wywołała wiele dyskusji i skrajnych opinii o zachowaniu kontrolerów – jedni mieszkańcy miasta popierali stanowczość kontrolerów, inni kierowali wobec nich obraźliwe określenia.

Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta Szczecina, podkreśla, że wprowadzenie kamer ma na celu wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa kontrolerów oraz zapewnienie pasażerom transparentności przeprowadzanych kontroli. Kamery mają również działać prewencyjnie, zmniejszając liczbę incydentów związanych z agresją wobec kontrolerów.

 

Kontrola biletów w komunikacji miejskiej Szczecina będzie nagrywana

Popularne Artykuły